ÇOCUKLAR ŞİİR ATÖLYESİNDE HEM EĞLENDİ HEM ÖĞRENDİ


Tepebaşı Belediyesi'nin düzenlediği 9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması kapsamında 'Çocuklara Şiir Atölyesi' etkinliği gerçekleştirildi.

Tepebaşı Belediyesi Esentepe Çocuk Sanat Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, performans sanatçısı olarak Yaratıcı Drama ve Okuma Eğitmeni Çiğdem Odabaşı yer aldı. Etkinlikte, belediye tarafından okumaları için çocuklara Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şiir tekniğiyle yazdığı öykü kitabı olan ‘Yaramaz Sözcükler’ dağıtıldı. Eğitmen Odabaşı, Yaramaz Sözcükler kitabından yararlanarak çocuklara; müzikle, dansla, oyunlarla ve doğaçlamalarla sınırsız eylem biçimlerini deneyimleme imkanı sundu.

Çocukların doyasıya eğlendiği ve kendilerini geliştirme fırsatı bulduğu etkinliğe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de katıldı. Ülkenin aydınlık geleceği olan çocuklarla vakit geçirmenin mutluluk verdiğini ifade eden Süllü, çocukların gelişimine faydalı etkinlikler gerçekleştiren Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a ve ekibine teşekkürlerini sundu.

Yaratıcı Drama ve Okuma Eğitmeni Çiğdem Odabaşı ise, çok keyifli ve faydalı bir etkinlik gerçekleştiğine dikkat çekerek, etkinliğin içeriğine dair şunları kaydetti:

“Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Yaramaz Sözcükler kitabında, ‘İşiterek, görerek okuyun ve bunları sınırsız eylem biçimleriyle yapın. Durmayın yerinizde, durursanız bir güneşi hep aynı ifadelendirirsiniz. Bunu ancak farklı bir şekilde ifadelendirebilmeniz için kelimelerin yer değiştirmesi gerekiyor’ diyor. O yüzden Fazıl Hüsnü Dağlarca kelimeler aracılığıyla yaramazlığa övgüde bulunmuştur. Biz bugün ne yaptık? Bütün kelimelerin yerine geçerek bunları canlandırdık, yeni kelimeler oluşturduk. Bunları oyunla, müzikle, dansla eşleştirerek kelimelerin içindeki enerjiyi keşfettik. Onunla birlikte hareketlendik ve yerimizde durmadık. Daha sonra doğaçlama yaparak ne kadar kelime bildiğimizi ölçmeye çalıştık ve bazı durumları, problemleri çözerken ne kadar empati kurabildiğimize baktık. Kısacası çok keyifli ve kendimizi geliştirmek adına faydalı bir etkinlik gerçekleştirdik. Bizleri çocuklarla buluşturan Tepebaşı Belediyesi’ne de ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum.”

Etkinliğin ardından Milletvekili Süllü ve çocuklar, Esentepe Çocuk Sanat Merkezi’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümü nedeniyle açılan sergide yer alan Ata’nın fotoğraflarına karanfil bıraktı.

Etkinlik, Odabaşı’nın anasınıfı öğrencilerine yönelik kaleme aldığı “Yeşil” adlı kitabını, kitabın çizeri Serap Deliorman’la birlikte çocuklar için imzalamasının ardından sona erdi.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön