Atatürk Eskişehir'de


Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, gerek Kurtuluş Savaşı sırasında gerekse Cumhuriyet'in ilanından sonra yurt gezilerinde olmak üzere toplamda yirmiiki kez Eskişehir'e teşrif etmişlerdir.
 • İlk Teşrifi

  21 Haziran 1920 günü saat 11:00’de beraberinde Milli Savunma Bakanı Fevzi (Çakmak) Paşa ve Genelkurmay Başkanı Albay İsmet (İnönü) ile tren istasyonuna geldiler. Yunan taarruzunun aldığı vaziyeti, sınıf arkadaşı ve Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat (Cebesoy) ile burada görüştü. Aynı gece de Ankara’ya hareket etmişlerdir.

 • İkinci Teşrifi

  Yunan taarruzlarının devam ettiği günlerde, TBMM Başkan Mustafa Kemal Paşa ile Milli Savunma Bakanı Fevzi (Çakmak) Paşa, 12. Kolordu Komutanı Fahrettin (Altay), bazı komutanlar ve 20 kadar milletvekili ile 27 Temmuz 1920 akşamı trenle Eskişehir İstasyonu’na gelindi. Gezinin amacı, cephelerin ziyaret edilerek kuvvetlerin yerinde incelenmesi, ihtiyaçların tespiti, cephede savaşanların morallerinin güçlendirilmesiydi. Trenden iner inmez, heyetle birlikte doğruca Batı Cephesi Karargahına gidilerek Ali Fuat Paşa ile görüştükten sonra Bilecik’e hareket etti. Bilecik’ten Pazarcık’a, sonra sırasıyla Karaköy’e, Ertuğrul’a geçerler ve sonra Eskişehir’e tekrar dönerler. Ali Fuat Paşa ile birkaç saat görüştükten sonra Afyon’a, oradan da Uşak’a geçtiler.

 • Üçüncü Teşrifi

  27 Ağustos 1920’de Kurban Bayramı’nın birinci günü, Batı Cephesi’ni bir daha teftiş etmek ve askerle bayramlaşmak üzere Eskişehir geldi. 28 Ağustos beraberindeki heyetle Afyon’a hareket etti.

 • Dördüncü Teşrifi

  4 Aralık 1920de Eskişehir’e gelen Atatürk düzenli bir kuvvet olan Garp cephesi Komutanlığı (İsmet İnönü) ile başıbozuk bir çete kuvvetini komuta eden Çerkez Ethem’in arasını bulmak üzere görüşmeler yaptı ve 5 Aralıkta Bilecik’e hareket etti.

 • Beşinci Teşrifi

  Atatürk hem savaş meydanlarını görmek hem de Garp cephesinin ihtiyaçlarını tespit etmek üzere 11 Şubat 1921 sabahı Eskişehir’e geldi. Geceyi karargahta çalışarak geçiren Atatürk 12 Şubatta Birinci İnönü savaşının geçtiği yerleri tetkik etti. 13 Şubat 1921 Ankara’ya döndü.

 • Altıncı Teşrifi

  2 Mayıs 1921’de Güney ve Batı cephesinin birleştirilmesi konusu karara bağlandı. Komutanlığına da İsmet Paşa getirerek 3 Mayıs 1921’de Ankara’ya hareket etti.

 • Yedinci Teşrifi

  15 Ocak 1923’te Eskişehir’e geldi. Çeşitli heyetleri kabulünden sonra Özel İdare Salonu’nda yeni hükümet şekli ve siyaseti, Hakimiyet-i Milliye, Halifelik Makamı, Halk Fırkası teşkili gibi konularda bilgi veren bir konuşma yaptı. Odasına geçtiği zaman İzmir’den annesi Zübeyde Hanım’ın ölüm haberini aldı.

 • Sekizinci Teşrifi

  Türk Murahhas Heyetiyle görüşmek üzere 19 Şubat 1923 günü Latife Hanımla birlikte, Eskişehir'e geldi. Görüşmeler neticesinde aynı gün Ankara’ya hareket etti.

 • Dokuzuncu Teşrifi

  Afyondan Kütahya yolu ile 24 Mart 1923 akşamı Eskişehir’e eşiyle birlikte geldi. Atatürk Eskişehir Heyetiyle Eskişehir sorunlarını görüştü. Saat 21.00’e doğru Ankara’ya hareket etti

 • Onuncu Teşrifi

  (Atatürk’ün Sonbahar Gezisi)29 Ağustos 1924 günü Ankara’dan kalkan tren gece 1.30’da Eskişehir ‘e vardı. İstasyon binasında bir saatlik görüşmeler yapıldı. Afyon’a gitmek üzere ayrıldı.

 • Onbirinci Teşrifi

  20 Eylül 1925de Ankara’dan hareket eden trenin ilk durağı 21 Eylül sabahı Eskişehir oldu. İstasyonda yarım saate yakın görüşmeler yaptı ve İzmit’e hareket etti.

 • Onikinci Teşrifi

  Atatürk Ankara’dan İstanbul’a giderken tren 5/6 Ağustos 1929 gecesi Eskişehir de durdu. görüşmeler yaptı ve İstanbul’a hareket etti.

 • Onüçüncü Teşrifi

  Atatürk Ankara’da Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti toplantısından sonra İstanbul’a geçerken 20 Temmuz 1931 gecesi tren Eskişehir İstasyonunda durdu.

 • Ondördüncü Teşrifi

  1933 yılına Atatürk yeni bir yurt gezisiyle girmişti. İlk durak 16 Ocak da Eskişehir’di. Kolordu Karargâhını, Valiliği, Belediyeyi, ziyaret etti. Öğleden sonra Şeker Fabrikasının yerini, Havza Meydanını, Eskişehir Lisesini ve Tayyare Karargâhını da ziyaret ettikten sonra Derinceye doğru hareket etti.

 • Onbeşinci Teşrifi

  Atatürk Ege bölgesindeki birliklerini denetimden Ankara’ya dönerken 16 Nisan 1934 Eskişehir istasyonunda bir saat kaldı

 • Onaltıncı Teşrifi

  İran Şehinşahı Rıza Pehlevi Atatürk’ü ziyarete 16 Haziran 1934 günü gelmişti. 4 gün Ankara da konuk ettikten sonra Şahla birlikte İzmir’e gitmek üzere Ankara’dan Hareket ettiler ve 21 Haziran 1934 günü Eskişehir’e uğradılar.

 • Onyedinci Teşrifi

  1.Tayyare Alayını ve Okulunu yerinde görmek ve denetlemek üzere Atatürk 9 Haziran 1936 da İstanbul’dan Eskişehir’e hareket etti. İncelemelerinden sonra Ankara’ya döndü.

 • Onsekizinci Teşrifi

  Atatürk 1937 yılına Hatay meselesi ile girmişti. Konya’ya giderken yolu üzerinde Eskişehir de bu konuyla ilgili görüşmeler yapacaktı. 6 Ocak 1937 sabahı İstanbul’dan Eskişehir’e hareket etti. Akşam saatlerinde Konya’ya hareket etti.

 • Ondokuzuncu Teşrifi

  Hatay çalışmalarını İstanbul’da sürdürmek üzere 9 Ocak 1937 günü Ankara’dan Eskişehir’e hareket etti. Orduevinde subaylarla toplantı yaptı.10 Ocak sabaha karşı İstanbul’a hareket etti.

 • Yirminci Teşrifi

  Atatürk’ün treni 4 Haziran 1937 gecesi Eskişehir garına girdi. Özel vagonunda onu karşılayanlarla görüşmeler yaptı, halkı selamladı ve İstanbul’a hareket etti.

 • Yirmibirinci Teşrifi

  Atatürk 12 Kasım 1937 günü Ankara’dan hareketle bir Doğu Anadolu gezisine çıktı.20 Kasım tarihinde Eskişehir de oldu. Bu arada İçme suyunun halledilmiş olmasından memnuniyetini dile getirdi ve Eskişehir’e ayrıca geleceğini söyleyerek Ankara’ya hareket etti.

 • Yirmiikinci Teşrifi

  Atatürk Yalova da dinlenmek üzere Ankara’dan İzmit’e giderken 20 Ocak 1938 günü Eskişehir garında durdu. Eskişehir heyetiyle görüşmelerde bulundu. Kalabak Suyuna adının verilmesi durumunu kabul etmedi. Yalova’ya gitmek üzere İzmit’e hareket etti.

Tepebaşı AG

Tepebaşı AG Uygulaması


Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Tepebaşı Belediyesi, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, yurttaşların, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç boyutlu görüntüsü ile fotoğraf çektirebilmeleri için yeni bir uygulama geliştirdi.Yurttaşlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, belirli noktalara yerleştirilen panoları, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarına yükleyecekleri ücretsiz “Tepebaşı AG” uygulaması vasıtasıyla üç boyutlu olarak görebilecek ve görüntü kaydedebilecekler.

Başa Dön