BAŞKAN ATAÇ'IN DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ MESAJI


Kadim Anadolu coğrafyası çağlar boyunca medeniyetin beşiği olduğu gibi dünyanın en verimli topraklarına da sahip oldu. Geçimini sağlamak için, topraklarımızı alın terleriyle işleyen çiftçilerimiz, yüzyıllardır bu toprakların yükünü çekiyorlar.

Geldiğimiz noktada, üretim maliyetleri artarken, ürün fiyatları maliyeti karşılamada yetersiz kalıyor. Köylü, toprak ve eko-sistem olguları, tarımsal üretimden dışlanıyor. Tarım alanları daralıyor, yüksek girdi maliyetleri ve üretime katılan çiftçi sayısı azalıyor. Oysa yok olmaya doğru giden tarıma, gelişme imkânı tanıyacak politikalar üretmeliyiz. Kentimizden örnek verirsek; en verimli topraklarının yer aldığı Türkiye'nin tahıl ambarlarından biri olan Alpu Ovası'na kömürlü termik santral yapılmak isteniyor. Havamız, suyumuz, toprağımız kirlenecek. Tarım yapılamaz hale gelecek. Kanser vakalarında çok büyük artış yaşanacak. Yüzümüze güneşe dönmek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ise topraklarımızın yok olmasına engel olacak.

Toprak bize bitmez tükenmez bir kaynak gibi görünse de, 800 milyondan fazla insanın açlık sınırının altında yaşadığını düşündüğümüzde tarımsal faaliyetlerin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Fedakar ve emektar çiftçi kardeşlerimizin, Dünya Çiftçiler Günü'nü en içten duygularımla kutluyor, doğal afetlerden uzak, bereketli hasatlar diliyorum.

Dt. Ahmet Ataç
Tepebaşı Belediye Başkanı

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön