TEPEBAŞI'NDAN TÜRKİYE'DE BİR İLK DAHA!


Tepebaşı Belediyesi Türkiye'de güneş enerji santrallerine sahip ilk kamu binalarından biri olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına, enerjinin etkin ve verimli tüketilmesine öncülük etmeye devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi, yürütmekte olduğu AB Ufuk 2020 Çerçeve Programının 1. nesil akıllı şehir projesi REMOURBAN "Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli" ile enerji, ulaşım ve Bilgi-İletişim teknolojilerini entegre ederek yol gösterici olmayı ve inovatif uygulamalarıyla ilkleri gerçekleştirmeyi sürdürüyor. REMOURBAN Projesi kapsamında Yaşam Köyü'nde 116,6 kWp çatı entegre ve 58,3 kWp otopark güneş enerji santrali uygulaması tasarlandı. Tepebaşı Belediyesi, çatı entegre uygulamasında kiremit örtüyü kaldırarak panel montajı yapılması gerektiğinden, çatıda su sızdırmazlığını sağlanması, tadilat ve işçiliğin azaltılması ve estetik bir görünüm kazandırmak için çatı örtüsü kullanarak Türkiye'de güneş enerji santralleri uygulamalarında bir ilki gerçekleştiriyor.

Ayrıca REMOURBAN Projesinin bilişim tarafında gerçek zamanlı, interaktif ve adaptif teknolojileri entegre eden "Akıllı İzleme Portalı" kurulacak. Kullanıcılar, bulut teknolojisi sayesinde güneş enerji santrallerinin günlük/yıllık üretim değerini, engellenen CO2 salınım miktarını, tasarruf sağlanan TL miktarını, sistemde meydana gelebilecek arızalar gibi birçok veriyi izleyebilecek ve analiz yapılabilecek. Çalışmalar tamamlandığında toplan 11 binanın, güneş panelleri ve çatı örtüsü ile donatılması planlanıyor.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön