ÇİNİNİN PİCASSO'SU ESKİŞEHİR'DE ANILACAK


Çininin Picasso'su olarak bilinen UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülü sahibi çini sanatçısı Sıtkı Olçar, vefatının 7. yılında Eskişehir'de eserleriyle anılacak.

7 yıl önce hayata gözlerini yuman dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar için anma törenleri bu yıl Eskişehir'de yapılacak. Çini eserleri dünya müzelerine giren ilk Türk sanatçı unvanına sahip olan sanatçı için özel bir program hazırlandı. Tepebaşı Belediyesi tarafından Sıtkı Olçar'ın kızı Nida Olçar ile ortak hazırlanan program kapsamında 15 Kasım Çarşamba günü saat 17:30'da "Geçmişten Günümüze Sıtkı Usta (Olçar) ve Nida Olçar Çini Sergisi"nin açılışı gerçekleştirilecek.

HAYATI ANLATILACAK

Her yıl Kütahya'da gerçekleştirilen törenler bu yıl Eskişehir'de gerçekleştirilecek. Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası'nda bulunan sergi salonunda yapılacak etkinlikte katılımcılara Sıtkı Usta?nın belgeselini izletilecek. Sergi 15-25 Kasım tarihleri arasında sanatseverler için açık olacak.

70 ESER SERGİLENECEK

'Geçmişten Günümüze Sıtkı Usta (Olçar) ve Nida Olçar' çini sergisinde Sıtkı Usta'dan miras kalan eserlerden 30 adet ve Kızı Nida Olçar tarafından yapılan 40 eser sergilenecek. Sergi, Nida Olçar'ın 13. sergisi olacak.

Olçar, babasının vefatından sonra onun izinden gitmiş ve Kültür Bakanlığı çini sanatçısı unvanı almıştı. Nida Olçar, geçtiğimiz yıl düzenlenen G20 zirvesinde ise Cumhurbaşkanlığı himayesinde sergi açmış ve ülkemizi burada temsil ederek 104 yabancı basın organında yer almıştı. Serginin açılışına Eskişehir, İstanbul, Ankara, Kütahya gibi şehirlerden iş, sanat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin ve çok sayıda davetlinin katılması bekleniyor.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön