BAŞKAN ATAÇ: "HİZMET EDEN BELEDİYEYİZ"


Tepebaşı Belediyesi’nin en beğenilen projelerinden olan ve daha çok kadınların sosyalleşmesi için hayata geçirilen Belde Evlerine bir yenisi daha eklendi. Yakın zamanda hizmete başlayan Güllük Belde Evi’nin resmi açılışı vatandaşların yoğun katılımı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Başkan Ataç, “Biz rant belediyeciliği değil, hizmet eden belediyeciyiz. İnanın belediyecilik ibadet etmek gibi bir şey” dedi.

Tepebaşı Belediyesi’nin aile sıcaklığında ortamları ile en beğenilen projelerinden olan Belde Evleri’ne yenileri eklenmeye devam ediyor.

Son olarak Bahçelievler Mahallesi  İmge Sokak No:1’de gerçekleştirilen açılış törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, Tepebaşı Belediyesi Meclis üyeleri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Belde Evi açılışı öncesi Tepebaşı Belediyesi’nin temizlik emekçilerinden kurulu olan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Eko Şov Ritim Grubu, konser verdi.

“Amacımız kadını üretken yapmak”

Açılışta konuşan Başkan Ataç, “İnanın bu kadar kalabalık beklemiyordum. Bu Belde Evi açılışı değil, miting gibi oldu. Belde Evlerinin ilk 2001 yılında düşündük, projelendirdik. Amacımız evde boş vakit geçiren kadınlarımızı üretken yapmaktı. İlk Belde Evimize Fevzi Çakmak Mahallemizle başladık. Amaç kadını evden çıkarıp üretken yapmaktı. Bu kısa zamanda işte Çamlıca Mahallesi, Batıkent ve diğer mahalleler olmak üzere devam etti. Bugün yaklaşık 26 tane Belde Evimiz, 10 tane de deneyimli kafemiz var. Ama bu Belde Evimiz aynı zamanda deneyimli kafe gibi olacak” dedi.

“Bütün gücümüzle çalışıyoruz”

Güllük Belde Evi’nin Tepebaşı personeli tarafından yapıldığını ve 900 bin liraya mâl olduğunu belirten Başkan Ataç, “2009'dan bu tarafa Belde Evlerimizden yaklaşık 140 bin kadın, 95 bin çocuğumuz hizmet aldı.  Biz rant belediyeciliği değil, hizmet eden belediyeciyiz. Bizim rantla ilişkimiz yok. İnanın belediyecilik ibadet etmek gibi bir şey. Çünkü eğer insanımızın yüzü gülerse biz dualar alıyoruz. İnanın bizi koruyan bu dualar. Yani neticede her mahallemizde Belde Evi yapmak için göreve geldik ve bu şekilde devam ediyoruz. Burada tabii dayanışma, katılımcılık, sürdürülebilirlik gibi prensiplerimizi devam ettireceğiz. Ayrıca buradaki kurslarımız başladı. Bu kurslarımız yetişkin branşlarında olan kurslar, sonra çocuklarımızı da ilave edeceğiz. İnanın, sizden hiçbir şeyi esirgemiyoruz. Aksine bütün gücümüzle, özellikle de kadınlarımız için çalışıyoruz.”

“Tek liderimiz Mustafa Kemal Atatürk”

Başkan Ataç, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılını yaşıyoruz. Esasında Cumhuriyetimiz kadın devrimidir. Çünkü 1926’da Mustafa Kemal Atatürk medeni yasayı çıkarıyor. Medeni yasa neyi kapsıyor? Aile birliğini ve kadının tek evliliğini özellikle belirtiyor. Bu bir dehanın düşüncesidir, vizyonudur. Yetmedi. 1934'te kadına seçme ve seçilme hakkını veriyor Mustafa Kemal Atatürk. Bizim tek liderimiz var. Mustafa Kemal Atatürk. Onun yolundan yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Dönüşüm Belde Evleri ile başladı

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, kadınların Belde Evleri sayesinde hayata kazandırıldığını söyleyerek, “O kadar önemli bir hizmet ki ben Tepebaşı Belediye'mizi Ahmet Ataç Başkanımızın şahsında emeği geçen herkesi kutluyorum. Tepebaşı'nda hayatı güzel kılan Belde Evlerindeki dönüşümle başladı diye düşünüyorum. Çünkü Belde Evlerinde kadınlar dönüştü, kadınlar güçlendi, kadınlar mücadele etmeyi öğrendi, aile bütçesine katkıda bulundu, şehir ekonomisine katkıda bulundu ve onlar güçlendikçe şehir de güçlendi, bir dönüşüm geçirdi” dedi.

“Deneyimli Kafeler kente renk katıyor”

Belde Evlerinin yanı sıra Tepebaşı Belediyesi tarafından kurulan Deneyimli Kafelerin kente renk kattığını ifade eden Ünlüce, “Belde Evleri birbirlerinden el iş öğrendikleri, hocalarından el iş öğrendikleri yerler değil. Aynı zamanda birbirlerinin dertlerini konuştukları, günlük yaşamının sıkıntılarından bahsettikleri, hayata karşı güçlü, dirençli kılma yerleri o nedenle çok önemli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Belde Evlerindeki kurslara katılan kadınlar da açılan kurslarda kendilerini geliştirdiklerini belirterek verilen hizmetlerden dolayı Başkan Ataç ve ekibine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Güllük Belde Evi edilen duaların ardından açıldı.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön