Dünya Saati


WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından her yıl düzenlenen, küresel iklim değişikliğine dikkat çekmeyi amaçlayan, "Dünya Saati – Earth Hour" etkinliği tüm dünyada her yıl Mart ayının son Cumartesi günü gerçekleştirilen bir etkinliktir. Etkinlikte 20.30-21.30 saatleri arasında bir saat süresince elektrik kullanımının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Dünyamız, tüm insanlığın mücadele etmek zorunda olduğu "Küresel İklim Değişikliği" gerçeği ile karşı karşıyadır. Küresel iklim değişikliğinden büyük oranda etkilenecek olan ülkemizin su kaynaklarını,  ormanlarını ve tüm doğal zenginliğini korumak için hepimizin üzerine her zamankinden daha fazla sorumluluk düşmektedir.  

Bu etkiyi azaltma,  uyum sağlama ve en önemlisi farkına varıp hazırlıklı olma konusunda ülkemizdeki tüm bireyleri harekete geçirmek için Eskişehirdeki sivil toplum kuruluşlarının duyarlılığına ve gücü ile yanımızda olacağına inanmaktayız.
 

Tepebaşı Belediyesi de ülkemizde sürdürülen bu Dünya Saati etkinliğine destek veren ilk belediyelerden birisidir.


 WWF’nin  (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) öncülüğünde ve koordinasyonunda tüm dünyada gerçekleşen dünya saati eylemi, iklim değişikliğine karşı büyük yankı uyandırmaktadır.  Dünyanın tüm başkentleri ve metropollerinde büyük şirketler binalarında,  belediyeler köprü, heykel ve benzeri alanlarda ışıklarını kapatarak ya da enerji kullanımlarını düşürerek, küresel iklim değişikliğine karşı sembolik bir hareketle, bu konuda liderlik üstlenmektedir. Büyük Opera Binası(Avustralya), Eyfel Kulesi (Fransa), Piramitler (Mısır), Kurtarıcı İsa Heykeli (Brezilya) gibi uluslararası alanda ülkelerini temsil eden pek çok görkemli yapının ışıkları yerel yönetimlerin de katılımıyla bir saatliğine kapatılıyor. 

2007 yılından beri gerçekleştirilen Dünya Saati; 188 şehirden 2 milyarın üzerinde insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketlerinden biri olarak yerini alıyor.

Her yıl Mart ayının son cumartesisi düzenlenen bu eylemin,  WWF-Türkiye  (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) işbirliğiyle Türkiye için güzel bir farkındalık aracı olduğuna inanıyoruz.  Eskişehir’in de uluslararası listelerde bu etkinliğin parçası olarak anılması için Eskişehir’de başta çevreci sivil toplum kuruluşları olmak üzere kamu kurum-kuruluşlarını ve vatandaşlarımızı bu duyarlı harekete davet ediyoruz.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön