Tepebaşı'nın Aydınlık Yüzü Güneşe Dönük


Eskişehir'in gelişen yenilikçi yüzü Tepebaşı Belediyesi, yönünü güneşe dönüyor. Çevreye verdiği değer ve çalışmalarla adını, tüm Türkiye'ye duyuran, uluslararası arenada ilgi uyandıran Tepebaşı Belediyesi, enerjisini güneşten elde edecek.

Tepebaşı Belediyesi'nin gereksinim duyduğu enerjinin bir bölümünü güneş enerjisi panellerinden karşılaması amacıyla hazırlanan proje, BEBKA tarafından destek programına seçilerek çalışmalara başladı. Toplam 500 bin TL tutarında destek almaya hak kazanan proje ile Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası, enerjisinin 20'lik bölümünü güneş panellerinden sağlayarak Eskişehir'in ilk enerji etkin kamu binası haline geliyor.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Belediye binasının çok ciddi enerji kaybı yaratması sebebiyle hazırladığımız projenin çalışmalarına başladık dedi. Bina inşası sırasında sözleşmelere uymayan malzemeler kullanılması sebebiyle adli süreç başlatıldı. Binada ki enerji kayıplarının giderilmesi için de bir ihale ile simülasyon yaptırdık. Simülasyon sonucunda el ettiğimiz veriler ışığında BEBKA tarafından değerlendirilen projemiz hayata geçiyor diyen Başkan Ataç, %75'i BEBKA tarafından ödenen hibe anlaşması yapıldı dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Bu proje ile Eskişehir'de ilk kez bir kamu binası yenilenebilir enerji ve karbon ayak izlerinin salınımını tespit edeceğini söyledi ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Proje tamamlandığında Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası %20 enerji tasarrufu yapacak. Çalışmalar sırasında Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi ile karbon ayak izi ölçümleri yapılacak ve yağmur suyu toplama sistemi kurulacak.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön