Alzheimer Konukevi


Alzheimer Konukevi

Bölgemizde Alzheimer hastası vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımına desteklemek amacıyla hayata geçirilen Tepebaşı Belediyesi Alzheimer Konukevlerimiz, Tepebaşı bölgesi Aşağısöğütönü Mahallesi'nde "Yaşam Köyü" hizmet vermektedir.

İlki 2014 Mart ayında hizmete açılan Alzheimer Konukevlerimiz toplamda 5 konukevi ve 101 yatak kapasitesi ile yatılı olarak hizmet sunmaya devam etmektedir.

20 Alzheimer hastası vatandaşımız Gündüz Bakım Hizmetimizden haftada iki gün ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Merkezimize yatan hastaların kabulü Danışman Psikiyatrist Hekimimiz tarafından yapılıp tedavileri düzenlenmekte, düzenli olarak kurum doktoru tarafından kontrolleri yapılan hastaların, sağlık durumları yakından takip edilmektedir. Gerekli durumlarda da hastaneye nakilleri hasta nakil ambulansımız ile sağlanmaktadır.

Merkezimizde 24 saat boyunca sağlık personeli, hasta bakım elemanı ve temizlik personeli mevcut olup ayrıca gün içerisinde psikolog ve sosyal hizmet uzmanı bulunmaktadır. Yatılı kalan hastalarımızın görevli hasta bakım personelleri tarafından her gün düzenli olarak öz bakım ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Psikoloğumuz ve hasta bakım elemanlarımız tarafından hastalarla birlikte zihinsel ve bedensel faaliyetlerini güçlendirecek, sağlık durumlarına uygun eğitici etkinlikler ve yürüyüşler yapılmakta, daha etkili ve keyifli zaman geçirmeleri sağlanmaktadır.

Gündüzlü bakım hizmeti alan hastalarımız, hasta bakım personeli eşliğinde servisle evlerinden alınıp tüm günlerini merkezimizde geçirdikten sonra akşam yine personel eşliğinde evlerine bırakılmaktadır.

Alzheimer hastalarımızdan ihtiyacı olanların Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezimizde fizyoterapist eşliğinde tedavileri sürdürülmektedir.

Günde 3 ana ve 3 ara öğün yemek, Merkezimizdeki aşçılar tarafından, diyetisyenimizin düzenlediği yaş ve hastalık durumlarına uygun listelere göre hazırlanmaktadır. Beslenme konusunda yetersizliği olan hastaların beslenmesi, bakım personelimiz tarafından sağlanmaktadır.

Gündüz ortak kullanım alanlarında zaman geçiren hastalarımız 2 kişilik odalarda kalmaktadır. Odaları ve eşyaları hastalıklarına ve yaşlılık durumuna uygun bir biçimde dizayn edilmiştir. Her yatak başında acil ihtiyaç durumunda görevlilere ulaşmalarını sağlayacak acil durum butonu bulunmaktadır.

Merkezimizde görev yapan hasta bakım personellerimize periyodik olarak "Yaşlılara Psikolojik Yaklaşım", "Yaşlı Bakımında Hijyen", "Yaşlılıkta Düzenli Egzersiz", "Yaşlılıkta Beslenme" gibi konularda hizmet içi eğitimler verilerek, hastalara sunulan hizmet kalitesinin artırılması sağlanmaktadır.

Özel günlerde (bayramlar, yaşlılar haftası, yılbaşı vb.) hastalarımızın sosyal yaşama katılımlarını ve keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla sağlık durumlarına uygun etkinlikler düzenlenmektedir.

Alzheimer hastaları ve yakınları için büyük önem taşıyan hasta ziyaretleri, yönetim tarafından hastaların durumuna göre belirlenen zamanlarda gerçekleştirilmektedir.

Merkezlerimizde yatılı kalan hastalarımız, Tepebaşı Belediyesi gelir tarifesine uygun olarak maaşları oranında ücretlendirilmektedir.

ALZHEIMER KONUKEVİ-1: 0 222 314 07 56

ALZHEIMER KONUKEVİ-(LİONS): 0 222 314 15 86

İletişim Adres


Başa Dön