Tepebaşı Kent Enstitüsü


Tepebaşı Belediyesi Kent Enstitüsü ile Anadolu'nun aydınlanma sürecini şekillendiren Köy Enstitülerinin sosyal eğitim anlayışını, günümüzün gelişmiş e-öğrenme teknolojileriyle harmanlıyor.

Tepebaşı Belediyesi tarafından Anadolu Üniversitesi desteğiyle sunulan ve üniversite-sektör işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen Tepebaşı Kent Enstitüsü eğitimleri, başta Eskişehirli vatandaşlar olmak üzere yeni bir şeyler öğrenmeyi arzulayan herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Alanlarında uzman akademisyenlerin, e-öğrenme uzmanlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin ortak çalışmaları ile hazırlanan Tepebaşı Kent Ensitüsü eğitimleri; teknolojiden sosyal medya kullanıma, genel kültürden mesleki eğitime kadar her türlü öğrenme ihtiyaca yanıt verebilecek çeşitliliğe sahip olması ile dikkat çekiyor. Tepebaşı Kent Enstitüsü eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcıların performansları, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi onaylı bir katılım sertifikası ile de belgelendiriliyor.

Tepebaşı Belediyesi hizmet merkezlerinde verilen eğitimlerin, yaşam boyu öğrenme çerçevesinde yüz yüze ve bilgisayar aracılığıyla internet üzerinden sunulması ile tüm vatandaşları kapsayan bir kent gelişim modeli olması sağlanıyor. Vatandaşların eğitim, beceri ve üretim döngüsünün tamamlanması amaçlanan Köy Enstitüsünde temel felsefe "Temel Eğitime Destek" iken Kent Enstitüsü'nün temelinde ise "Eğitime Destek Modeli" yatıyor.

UZAKTAN EĞİTİM PORTALI

Anadolu Üniversitesi ile birlikte hazırlanan ve uygulamaya alınan uzaktan eğitimlerden 16 yaş üzerindeki tüm vatandaşlar yararlanabilecek. Anadolu Üniversitesi eğitmeleri tarafından hazırlanan eğitimler, katılımcıların bilgiye erişimini kolaylaştıran, hızlı, pratik ve geçerliliği olan eğitimler olarak dikkat çekiyor. Eğitimler, hem online sistem üzerinden hem de Belde Evleri'nde yüz yüze eğitim olarak yapılabilecek. Eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi veya sertifika takdim edilecek. Böylelikle vatandaşların herhangi bir kısıtlama olmaksızın, bilgiye olabildiğince kolay erişimi sağlanacak.

Tepebaşı Kent Enstitüsü'nde toplam 7 dersin içeriği hazırlanmış durumda. Girişimcilik, Sosyal Medya, Finansal Okuryazarlık, Gıda Güvenliği, Etkili İletişim, Müşteri İlişkileri ile İngilizce branşları yayına açılarak sistem hizmete sokuldu. Ücretsiz olarak düzenlenen eğitimler için kayıt işlemleri 'kentenstitusu.tepebasi.bel.tr' web adresinden yapılmaktadır. Derslerin içerikleri ise metin, ses, video, etkileşimli sorular, oyunlar ve benzeri medyalardan oluşuyor.

Başa Dön