Temizlik İşleri Müdürlüğü

Dr.Alev KULAÇ
Dr.Alev KULAÇ

Dr.Alev KULAÇ

Temizlik İşleri Müdürü

Cadde ve Sokakların, Pazar Yerlerinin Makine ve El ile Süpürülerek/Yıkanarak Temizlenmesi.

Ayrıca Bölgemizdeki İlköğretim Okullarında "Uluslararası Eko-Okullar Projesi" yürütülmektedir.Bununla birlikte vatandaşlarımızdan gelen şikayetler değerlendirilmektedir.

Çöplerin Toplanması: Bölgemizdeki çöpler modern araç ve ekipmanla toplanmaktadır.

Şehir Merkezinde Gündüz ve Gece Vardiyalarında her gün "Poşet Sistemi" nde Çöpler Toplanmaktadır.

Köylerimizde ise Haftada 3 Gün Gündüz Vardiyasında "Konteyner Sistemi" nde Çöpler Toplanmaktadır.

Pazar Yerlerinin Temizliği: Gece Vardiyasında Pazar Yerleri Temizlenip Yıkanmaktadır. Pazar Temizleme Timi, Pazar yerlerinin temizliğinin ardından gece vardiyasında bölgemizdeki ana caddelerde temizlik çalışması yapmaktadır.

Mahalle Temizliği:Oluşturulan 7 Tim tarafından mahallerimizdeki sokaklar/okul ve cami çevreleri/boş arsalar temizlenmektedir.

Cadde Temizliği:Bölgemizdeki ana arterlerde her gün gündüz ve gece vardiyalarında süpürge makineleri ve el ile temizlik çalışması yapılmaktadır.

Sokak Temizliği:Bölgemizdeki sokaklarda oluşturulan timler ve sokak elemanları ile her gün gündüz vardiyasında temizlik çalışması yürütülmektedir.

Hafriyat Atıklarının Toplanması:20 kg'lık çuvallarla bu atıklarını çıkaran vatandaşlarımız bize ulaştığında 5 çuvala kadar bu atıkları ücretsiz olarak alınmaktadır. 5 çuvaldan fazla hafriyat atıkları için vatandaşlarımızın Gelir Müdürlüğü 'müzden alınan makbuz ile başvurmaları gerekmektedir.

2001 yılında ilimizde başlattığımız Uluslararası "Eko-Okullar Programı" kapsamında çevre ile ilgili faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Ülkemizde programın koordinatörlüğünü yürüten ilk ve tek belediyeyiz. Program Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV Programın Ulusal Koordinatörü) uygulama denetçisidir. 2010 yılı itibariyle ilimizdeki 34 ilköğretim okulu ve anaokulunda program yürütülmektedir.

Çevre Çocuk Çalıştayı:İki yılda bir yapılan çalıştayda eko-timdeki öğrencilerimiz bir araya gelerek çevre ile ilgili konularda sorunlar belirleyip çözüm önerileri getirmektedirler. Çalıştay konularıyla ilgili teknik geziler düzenlenmekte, uzmanlardan bilgi alınmaktadır. Çalıştay sonuçları ilimizdeki yerel yöneticilerin katıldıkları toplantıda açıklanmaktadır.

Çevre Çocuk Meclisi:Eko-Tim'lerde yer alan öğrenciler tarafından seçilen üyelerden oluşan Çevre Çocuk Meclisi'nde yerel ve küresel ölçekte yaşanan sorunlar belirlenerek çözümleri için projeler geliştirilmektedir. Demokratik bir ortamda gerçekleşen meclis çalışmalarında farklı okullardaki öğrenciler bir arada çalışma fırsatı bulmaktadır. 2009-2010 Yılı Çevre Çocuk Meclisi'nde 26 okulumuzu 50 Meclis Üyesi temsil etmektedir.

Yönetmelik


Başa Dön