ÜRETİCİLER TEPEBAŞI'NDA BİRLİKTE KAZANIYOR


Tepebaşı Belediyesi tarafından çiftçilerin kullanımına tahsis edilen Cumhuriyet Sebze Hali, Eskişehirli üreticilere geride kalan yaz sezonu boyunca sağladığı katkı ile adeta can suyu oldu.

Tepebaşı Belediyesi’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan ve kanun değişikliği ile kendisine devir olan sebze hali, çiftçilere büyük katkılar sağlıyor.

Tepebaşı Belediyesi tarafından üreticilerin hizmetine sunulan sebze hali, Eskişehir ve bölge çiftçilerinin başta domates olmak üzere ürettiği ürünlerin sevkiyatı ve pazarlanması noktasında bir merkez olarak hizmet veriyor.

Konu hakkında konuşan Yıldırım Çiftliği Yaş Sebze Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Murat Çavuş, sebze halinin üreticilere büyük avantajlar getirdiğini belirterek, “Bu sebze hali 1998 yılında yapıldı; İl Özel İdaresi’ndeydi, Tepebaşı Belediyesi’ne geçti. Önceki yıllarda halimiz köy muhtarlarına, tüzel kişilere verildi. Maalesef amacına uygun kullanılmadı. Belediyeye devredildikten sonra Belediye Başkanımız Ahmet Bey sağ olsun burayı bize tahsis etti, kullanım izni verdi. Bu vesileyle de üreticilerimizin ürünlerini elimizden geldiği kadar iç piyasaya pazarlamaya başladık. Üretici birliği olarak 15 bin dönüme yakın bir ekiliş alanımız var. Bunun içinde domatesten bibere, kavun ve karpuzdan, patates ve soğana Türkiye’nin bütün illerine hatta yurtdışına kadar ürün gönderiyoruz. Bu hali belediyemizin bize tahsis etmesinin ardından bu yıl 7-8 bin tona yakın sebzemizi bu halde pazarladık. Ahmet Bey geçen yıl bizi ziyaret etti, isteklerimizi bildirdik. O da elinden geldiği kadar yardım etti. Her seferinde çiftçinin üreticinin yanında olduğunu beyan etti. Bizim isteklerimiz daha çok merkezi hükümetlerle alakalı ama Tepebaşı Belediyesi elinden geldiği kadar bize destek oluyor” diye konuştu.

Sebze hali sayesinde istikrarlı bir piyasa belirlediklerini de belirten Çavuş, “Eskişehir genelinde yüzde 70-80 üretici piyasa şartlarını durumunu sordu. Biz de kimseyi mağdur etmeyecek şekilde piyasa belirlemeye çalıştık. Bu sene bunda başarılı olduk. Halimizde sebzenin her çeşidi dahil olmak üzere 7 bin ton domates pazarladık. 500 – 1000 ton arası biber çeşitlerimiz oldu. 7-8 bin ton bir katkı sağladı burası. Hem reklamımızı yaptı, hem Türkiye’ye tanıttı. Bu nedenle Ahmet Başkan’a bir kez daha teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ahmet Çolak isimli üretici ise 45 yıldır üreticilik yaptıklarını belirterek, “45 sendir burada bahçe ekiyoruz ama 5 senedir çiftçi olarak emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu tesisin faydaları illa ki var. Köylü, mallarını satamıyordu ama şimdi kamyonlar geliyor, tüccarlar geliyor. Yapandan, sebep olandan Allah razı olsun. Eskişehir’den İstanbul, İzmir, Ankara, Adapazarı’na çok mal veriyoruz. Tepebaşı Belediyesi buraya el attı, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı ellerinden geldiği kadar karşılıyorlar. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bir diğer üretici Mehmet Akıllı ise “Ben domates üretiyorum. Bu hal, buradaki üreticiler için merkez gibi oldu. Adresimiz belli, herkes burada buluşuyor, çok faydalı oldu. Fiyatlarda da bir orantı oluyor. Vatandaş burada görüyor, fiyatı öğreniyor ona göre alım ya da satım yapıyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a bize gösterdiği ilgi için çok teşekkür ediyorum. Bu halin çok faydasını görüyoruz” dedi.

Eskişehirli üretici İshak Öztürk de “Tepebaşı Belediyesi’nden memnunuz. Ataç iyi işler yapıyor, neden hakkını yiyelim? Her yere yardım ediyor. Herkes buraya geliyor, malını getiriyor. Herkes buradan memnun. Anadolu’nun her yerine Eskişehir’in ürünü gidiyor. İzmirlisi, İstanbullusu buraya geliyor, alıp gidiyor. Ankaralısı burada. Piyasayı, fiyatları düşüren de Eskişehir. Eğer buranın domatesi piyasaya girmezse, sezonunda bile 5 liradan aşağı domates olmaz” diye konuştu.

ÜRETİCİNİN VE EMEĞİNİN YANINDAYIZ

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise, “Tepebaşı Belediyesi olarak her zaman üreticinin yanında olmaya, onlarla istişare yapmaya gayret ediyoruz. Bu konuda hiç bir siyasi beklentimiz olmadı. Ülkemiz bir tarım diyarı olmasına rağmen, pazarda fiyatlar cep yakıyorsa ve buna rağmen üreticimiz emeğinin karşılığını tam anlamıyla alamıyorsa, bu işte büyük bir yanlışlık var demektir. Yanlış tarım politikaları yüzünden zor zamanlar geçiren üreticilerimize destek olmak için bu tesisi onlara tahsis ettik. Sebze halimiz sayesinde Eskişehir ve bölge üreticileri, ürünlerini piyasaya elverişli şartlar ile sunma imkanı buldu. Aldığımız geri dönüşlerden anlıyoruz ki güzel bir iş yapmışız. Tarımsal üreticilerin desteklenmesi konusunda Tepebaşı Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya ve çiftçilerimize katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön