DEPREMDE YİTİRİLENLER DÜNYA SAATİ'NDE ANILDI


Tepebaşı Belediyesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) iklim krizine dikkat çekmek sürdürdüğü “Dünya Saati” etkinliğine her yıl olduğu gibi bu yıl da destek oldu. Bu yıl deprem felaketinde yaşamını yitirenler için gerçekleştirilen etkinlik kapsamında belediye binasının ışıklarını bir saatliğine kapatıldı.

Tepebaşı Belediyesi, dünyanın en büyük çevre ekinliklerinden birisi olarak öne çıkan Dünya Saati etkinliğine her yıl olduğu gibi destek olmayı sürdürüyor.

İklim değişikliği sorununa dikkat çekmek amacıyla “Dünya Saati’nde Kayıplarımızı Anıyoruz” sloganı ve #Yeşilİyileşme çağrısı ile 25 Mart Cumartesi akşamı saat 20.30’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası'nın aydınlatmaları bir saat süreyle kapatıldı.

Tepebaşı İklim Sözcülerinden açıklama

İklim için bilinçli bir Tepebaşı inşa etmek için başlatılan Tepebaşı İklim Sözcüleri programının gönüllüler de Dünya Saati etkinliği için bir araya gelerek bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Dünya Saati kampanyasına, iklim değişikliğine dur demek için katılıyoruz. Saat zamanı ölçmeye yarayan alettir, iki zaman arasındaki farktır. Zaman o kadar hızlı geçiyor ki buna rağmen algılamamızda ve davranış biçimimizde farklılık olabiliyor. İşte biz bu farklılığı dünyaya bakış açımızla, anlam vermemizle değişim yaratabilir ve bu algıyı eyleme dönüştürerek dönüşümünü sağlayabiliriz. Çalışmalarımız insanlığı, doğayla uyum içinde bir geleceğe hazırlamaktır. Biz de Tepebaşı İklim Sözcüleri olarak iklim değişikliğine ‘Dur’ diyoruz. Bu sene depremde yitirdiğimiz kayıplarımızı anıyor, zarar gören bölgelerimizden başlayarak doğa ile uyumlu bir gelecek kurma çağrısı yapıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Otellerden örnek katılım

Öte yandan kentte faaliyet gösteren bazı oteller de etkinliğe katılım gösterdi. Küreseliz Sürdürülebilir İşletmeler Projesinin turizm sektörü kategorisinde yer alan oteller Dünya Saati etkinliğine katılarak 1 saat süre ile ışıklarını kapattı.

Dünya Saati

Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği etkinlik, 2007 yılında Avustralya'da başlamıştı. WWF-Türkiye'nin organizasyonunda gerçekleşen Türkiye'deki Dünya Saati etkinliğine Tepebaşı Belediyesi her yıl kurumsal olarak katılım sağlıyor. Tepebaşı Belediyesi, çevreye ve insan sağlığına karşı duyarlı uygulamaları ve ürettiği projelerle gösterdiği önderliğini, bu uygulamada da devam ettirerek, WWF'nin yürüttüğü etkinliğe katılan ilk belediyeler arasında yer alıyor.

 

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön