ALZHEIMER KONUŞULMAYA DEVAM EDİYOR


Tepebaşı Belediyesi’nin, Alzheimer hastalığına karşı bilgilendirici etkinliği “Alzheimer ile Yaşam” devam ediyor. Online olarak düzenlenen programda bu hafta uzmanlar, “Demans Dostu Toplum ve Kültür” konusunu ele aldı.

Tepebaşı Belediyesi, Alzheimer konusunda farklı disiplinden uzmanlar ve hasta yakınlarının katılımı ile “Onlar Seni Unutmadan Sen Onları Hatırla” başlıklı söyleşiyi, vatandaşlar ile buluşturmaya devam ediyor.

Online olarak düzenlenen söyleşide Eskişehir Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar ve Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Alzheimer Konukevi Sorumlu Hekimi Dr. Aslı Ünügür bu hafta, “Demans Dostu Toplum ve Kültür” konusunu ele aldı. Programın konuğu Katadrom Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım oldu. Adapınar, Ünügür ve Yıldırım, özel sanatsal ve kültürel faaliyetlerin Alzheimer hastaları için birer terapi niteliği taşıdığını ifade etti.

Etkinlikte Katadrom Kültür Sanat Derneği’nin “Demans Dostu Toplum İçin Öneriler – Sanat İyileştirir” adlı demans dostu sanat ve sinema üzerine hazırladıkları animasyon filmi de izletildi. Film hakkında bilgiler veren Yıldırım, “Herkes için kültür ve sanat vizyonu ile birçok çalışma yaptık. Basılı olarak hazırladığımız bir rehber vardı, 2019 yılında. Bu rehberi yaklaşık bin kadar kuruma ulaştırdık. Pandemi dolayısıyla çalışmamıza ara verince, rehberden yola çıkarak bu animasyon filmi hazırladık. Rehberde yer alan temel bilgilerin bulunduğu animasyon filmimizin bir benzeri ülkemizde yok. Araştırmalarımızda ABD’de ve İngiltere’de benzerlerine rastladık sadece. Türkiye’de de ileri yaştaki hastalar ve demanslılar için sağlık çalışmaları bile yeni yeni yapılmaya başlanıyor. Bu sebeple bu animasyon filminin değerli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Alzheimer ile Yaşam, tüm bölümleri ile Tepebaşı Belediyesi’nin “tepebasibld” adlı Youtube kanalından izlenebiliyor. Tepebaşı Belediyesi yetkilileri “Onlar Seni Unutmadan Sen Onları Hatırla” başlıklı söyleşilerin farklı konu ve konuklar ile devam edeceğini kaydetti.

iletişim Adres


Tepebaşı Belediyesi
Hizmet Binası

Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No:84
Tepebaşı / Eskişehir
0 (222) 211 40 00 0 (222) 320 88 88 bilgi@tepebasi.bel.tr

Rakamlarla Tepebaşı

Başa Dön