Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi


Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi

Engelliler Koordinasyon Merkezimiz, zihinsel engelli bireylerin, sosyal yaşamlarındaki psikolojik veya bedensel zorlukları, güven duygusu içerisinde aşabilmelerini sağlamak ve günlük yaşam içerisinde gerekli olan bağımsız yaşam becerilerini kazandırmak amacıyla kurulmuştur.

Merkez bünyesinde bulunan Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi, mesleki uygulama atölyeleri Gökkuşağı Kafe 1 ve Kafe 2, İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi 18 yaş üstü engelli bireylere ücretsiz hizmet vermektedir. Aynı zamanda ailelerine sunduğu rehberlik hizmeti ile sosyal hayatta yalnız olmadıklarını göstermektedir.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında yapılan protokolle başlayan proje, "Servis Elemanı (Garsonluk), Montaj İşçiliği, Aşçı Yardımcılığı" gibi 3 mesleki alanda devam etmektedir. Bu kapsamda bireyler kazandıkları becerileri, çalışma hayatında uygulama imkanı bulmaktadır.

Son 5 yılda Sosyal Yaşam Merkezi kurslarından 55 öğrenci yararlanırken, Gökkuşağı Kafe ve Montaj Atölyesinden 83 öğrenci mesleki eğitim alıp çalışma imkanı bulmuştur. Bugüne kadar 4 öğrenci EKPSS'?nda başarı göstererek kamuya memur olarak atanmış, 18 öğrenci ise farklı alanlarda istihdam edilmiştir.

Engelli koordinasyon merkezinden faydalanan öğrencilerin düzenli sağlık ve diş kontrolleri yapılmakta, ihtiyaç halinde Yaşam köyü içerisinde bulunan merkezde fizyoterapist eşliğinde fizyoterapileri de devam etmektedir.

Belediyemiz tarafından hayata geçirilen, engelli bireyler ve ailelerine sunulan diğer hizmetler :

Hobi Bahçeleri: Şehir içinde toprakla, bahçeyle uğraşmayı seven vatandaşlara hizmet veren bahçelerden engelli bireyler ve ailelerine öncelik tanınmaktadır.

Şarj İstasyonları: Akülü araçlar için, tasarımı ve üretimi Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen istasyonlar, şehrin 5 farklı noktasında hizmet vermektedir.

Su Sporları Merkezi: Yeşil Bina özelliğine sahip tesiste, bedensel yetersizliği olan bireyler, özel tasarlanan havuzdan faydalanabilmektedir. Belediyemiz bünyesinde kurulan Tepebaşı Belediyesi Engelli Yüzme Kulübü ile başarılara imza atılmaktadır.

Yemek Yarışmaları: Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu çerçevesinde düzenlenen, Ulusal Pişmiş Kapta Yemek Yarışmaları?na Down Sendromlu gençler de her yıl katılmaya devam etmektedir.

Renk Verelim Gösterisi: 2017 yılında kurulan Engelliler Ritim Grubu 3 gösteri düzenlemiş ve izleyiciler tarafından büyük beğeni kazanmıştır.

Sergiler: Yılda iki kez düzenlenen sergilerle öğrencilerin yaptığı el işleri satışa sunulmakta ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Hipoterapi: Engelli çocukların duygusal gelişimlerinde önemli yer tutan hipoterapi (atlarla yapılan terapi), Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı Doğal Yaşam Merkezindeki eğitmenler ve görevli personel eşliğinde devam etmektedir.

SOSYAL YAŞAM MERKEZİ

Merkezimizde engelli öğrencilerin günlük yaşama adaptasyonlarını artırmak amacıyla; öz bakım ve günlük yaşam becerileri, akademik dersler, sanat eğitimi, ritim, drama, spor, halkoyunları gibi alanlarda eğitim ve öğretim hizmeti verilmektedir. Merkezde 18 yaş üzerinde bulunan 25 öğrenci eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin Sosyal Yaşam Merkezine ulaşımları görevli personel eşliğinde servisle sağlanmaktadır.

GÖKKUŞAĞI CAFE 1-2

Gökkuşağı Kafe projesi ile Down sendromlu bireylerin topluma kazandırılması amaçlanmaktadır. Engelli bireylerin servis yaptığı kafede ayrıca gelişimleri takip edilerek akademik çalışmalar yapılmaktadır.

Öğrenciler sırasıyla "Servis Eleman","Aşçı Yardımcılığı" projelerinde çalıştıktan sonra sertifika almaya hak kazanmışlardır. 2011 yılından bu yana hizmet veren kafelerde, 23 öğrenci ile aktif çalışmalara devam edilmektedir.

Ayrıca öğrencilerin sosyalleşmeleri ve becerilerini artırmalarına yönelik drama, resim, dans, cam, seramik, bez bebek, model uçak dersleri de ücretsiz olarak verilmektedir. Gökkuşağı Kafe, Metro Sosyal Girişimci Ödülleri 2014 Yarışması'nda Restoran-Kafe ve İşletme Mutfakları kategorisinde birinciliğe layık görülmüştür.

İBRAHİM ETHEM KESİKBAŞ MONTAJ ATÖLYESİ

Türkiye'de ilk kez engelli bireylere istihdam yaratmak amacıyla Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen projede, Eskişehir Organize Sanayiinde Arçelik Fabrikası için, üretilen malzemelerin (kamçı kablo, lastik conta ve paketleme vb.) atölyemizde montaj işlemleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Sosyal Yaşam Merkezi'nde eğitim alan engelli bireyler, Haziran 2014 tarihinde Aşağısöğütönü Yaşam Köyü?nde açılan İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesine geçerek sertifika programını burada tamamlamışlardır. İlk etapta 15 bireyle başlayan atölyede, ilk dönemlerde 10 birey ve ayda 400 parça montajı ile başlayan çalışmalar, 2016 yılı sonunda 38 birey ile 1 milyon 400 bine ulaşmıştır. Montaj Atölyesi'nde halen 40 birey eğitim almaya ve çalışmaya devam etmektedir.

Montaj atölyesinde çalışanlar aynı zamanda öz bakım ve günlük yaşam becerileri, akademik dersler, spor, seramik, cam ve ahşap, maket uçak yapımı gibi kurslardan da faydalanmaktadır.

İletişim Adres


Batıkent Mahallesi Erbilir Sokak Keresteciler Sitesi No:12 ESKİŞEHİR 0 222 325 00 11 - 0 533 763 69 15
Başa Dön