Atatürk

Sukurusu Uygulama Merkezi

Birim Müdürlükleri

Kâğıdın dönüşüm öyküsü…

Sukurusu Uygulama Merkezi’nde kâğıdın geri dönüş macerası, genel olarak çöp muamelesi yapılan kâğıt parçalarının nasıl yeniden var olduğunu göstermesi bakımından bizlere önemli bir pratik sunuyor.  Sukurusu Uygulama Merkezi,  bölgede geri kazanım konusunda bilincin arttırılması amacıyla, özellikle geleceğimiz demek olan çocuklarımıza, farklı eğitim uygulamalarıyla hizmet veriyor. Atık kağıtların geri dönüştürüldüğü bir atölye alanı olan merkez, çalışmalarında kolayca harcayıp attığımız kağıdın kıymetine vurgu yapmayı ve atmaya kıyılamayacak yeni kağıtlar üretmeyi, bir çalışma disiplini olarak benimsiyor.

Sukurusu’nda yapılan çalışmaların dikkat çeken kısmı, ortaya çıkan kağıt ürünün tamamen elde geri dönüştürülmüş olması. Birimde atık kağıtları toplayıp, el yapımı ürünlere dönüştürerek, eski bir zanaat olan kağıt yapımının kendine özel dokusu ve çeşitliliği ile ortaya çıkan tasarımlar üzerine çalışılıyor. Sukurusu Uygulama Merkezi, kağıt miktarından çok, çalışma ve etkinlikler ile zihinlerde yer bırakarak atık konusunda duyarlılığı arttırmasını amaçlıyor.

Özel durumlar için ihtiyaç duyulan bazı basılı materyaller, bu merkezde üretiliyor. Sempozyum ve çalıştay gibi büyük etkinliklerin katılım belgeleri, çevre duyarlılığını gösteren kurum ve kişilere verilen teşekkür belgeleri, yöneticilerin kartvizitleri gibi bazı matbaa işleri, Sukurusu Uygulama Merkezi’nde kağıdın dokusunu ön plana çıkararak tasarlanıyor ve geri dönüşüme ilgi uyandıran bir etki bırakıyor.

Merkezde, hatıra eşyası, günlük kullanım nesneleri, masaüstü kullanım nesneleri gibi farklı ürünler üzerine de çalışılmaktadır. Bu ürünler, atölyeyi ziyarete gelenler için ilgi çekici olmasının yanında, atık kağıtlarla yapılabilecekleri göstermek üzere, sergilenme amaçlı üretilmektedir.

Merkezde her yıl ortalama 2 bin öğrenci, geri dönüşüm çalışması, eğitici sunumlar ve eğlenceli filmleri kapsayan bilgilendirme videoları ile başlayan etkileşimli bir programa katılırlar. 2011 başında faaliyetlerine başlanan çocuk programı ise, belediye bünyesinde tasarlanmış gezici bir eğitim aracında oynanan oyunlar ile atölye çalışmasını takip eden ve çocukların kısa zamanda tüm temel çevresel sorunların kaynaklarını, tüketim ve insan etkileri temelinde öğrenmelerini sağlayan bir eğitim dizisi şeklinde hazırlanmıştır.

Tepebaşı Belediyesi, kadın çalışmalarına önem veren bir belediye olarak Sukurusu Uygulama Merkezi’nin çalışmalarına da kadınların katılımını desteklenir. Gelenekselleşen Sukurusu yılbaşı tebrik kartları kadınların desteği ile üretilir.

SedefMedya
SehriKesfet