Atatürk

TEPEBAŞI BELEDİYESİ HABERLER

Haber Resim

TEPEBAŞI'NA ULUSLARARASI ÇEVRE SERTİFİKASI ALTIN PUANLA GELDİ

Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi çevre dostu ve enerji tasarrufu alanında yeşil bina uygulamalarını uluslararası alanda sertifikalandıran LEED Sertifikasını Altın Puan kriteri ile alan Türkiye’nin ilk kamu binası oldu.

 Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi sertifika puanlama sistemi içerisinde Altın Puan alan ilk kamu binası olarak sürdürülebilir analizler, su kullanımında etkinlik, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç hava kalitesi, inovasyon ve tasarım aşamaları ile 110 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak 64 puanla Altın Sertifika aldı.

Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi (U.S. Green Building Council –LEED) Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Bina Konseyi’ne başvurularak alınan sertifika ile Türkiye’de sertifikaya sahip 11 bina arasında altın sertifikaya sahibi ilk kamu binası oldu.

 Tepebaşı Belediyesi Mustafa Kemal Paşa Spor Kompleksi’nde yer alan Su Sporları Merkezi akıllı bir bina olarak tasarlanan tesis güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisinin yüzde 10’unu, ısınma enerjisinin yüzde 20’sini sağlayabiliyor. Yağmur sularını depolayarak bunun bahçe sulamasında kullanılmasını da sağlayan Su Sporları Merkezi binada bulunan 11 adet ışık tüpü aracılığıyla çatının 1- 6 metre aşağısına güneş ışınları taşınarak ortamın doğal aydınlatılması yapılıyor. Binanın tamamı (kazanlar, ısı pompaları, güneş enerji sistemleri, aydınlatma, ses havuz sistemleri) otomasyon programı ile yönetiliyor.

Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi içerisinde bir adet 25 metre uzunluğunda altı kulvarlı yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, bir adet 250 metre kare ve bir adet 25 metrekare rehabilite ve eğlence havuzunun yanı sıra 110 metre kare bir açık havuz bulunurken ayrıca vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabileceği Yoga, Plates, Aerobik, masa tenisi, toplantı salonları ve Step alanları da hizmet veriyor.

Eklenme Tarihi: 13.12.2015

Haberle İlgili Fotograflar

SedefMedya
SehriKesfet